Ślub w plenerze. Praktyczne informacje

ślub w plenerze

Z roku na rok coraz więcej narzeczonych decyduje się na ślub w plenerze. Ślub plenerowy jest piękną uroczystością, więc ten fakt w ogóle nie dziwi. Bliskość natury, zieleń drzew, niesamowite okoliczności przyrody lub miejsce, które jest Wam wyjątkowo bliskie. To wszystko brzmi wspaniale!
Jednak ślub w plenerze wiąże się z niemałymi obowiązkami i formalnościami. Przeczytajcie nasz artykuł i dowiedzcie się więcej na temat organizacji ślubu w plenerze.

Miejsce na ślub w plenerze

Jeśli zdecydowaliście się, aby wziąć ślub w plenerze, z pewnością rozważyliście już kilka opcji wyboru idealnego miejsca lub od samej lokalizacji wziął się pomysł na organizację ślubu plenerowego.  

Pary Młode najczęściej wybierają miejsca dla nich szczególne i wyjątkowe np. miejsce pierwszej randki lub miejsce oświadczyn, jeśli te odbyły się także w plenerze. Inną bardzo popularną wśród narzeczonych lokalizacją na ślub w plenerze, jest urokliwe miejsce w pobliżu sali weselnej. 

Projekt ogrodu nowej Opolanki. Już niedługo będziecie mogli zorganizować ślub w plenerze w naszym pięknym ogrodzie.

Ślub cywilny w plenerze 

Jeszcze niedawno nie było łatwo otrzymać zgody na udzielenie ślubu poza Urzędem Stanu Cywilnego. Wszystko zmieniło się w 2015 roku za sprawą nowelizacji ustawy o aktach stanu cywilnego. Od tego czasu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować wymarzony ślub plenerowy i na taki ślub decyduje się coraz więcej par.

Ślub cywilny w plenerze wiąże się z dopełnieniem tych samych formalności, o których należy pamiętać podczas ślubu cywilnego w urzędzie. Konieczne jest przygotowanie przez Urzędnika aktu małżeństwa oraz dokumentu poświadczającego o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego.

Niestety ze zorganizowaniem ślubu cywilnego w plenerze wiąże się nieco więcej obowiązków oraz opłat, na które musi być przygotowana przyszła Para Młoda. Szczegóły znajdziecie w dalszej części artykułu.

Ślub kościelny w plenerze

W Polsce praktycznie nie ma możliwości zorganizowania ślubu kościelnego w plenerze, ponieważ Kościół Katolicki nie uznaje takiej formy uroczystości. Kościół wymaga, aby ceremonia sakramentalna odbyła się w wyświęconym kościele lub kaplicy, z udziałem kapłana i zgodnie z określonymi przez Kościół przepisami.

Jeśli narzeczonym bardzo zależy na organizacji ślubu kościelnego w plenerze, powinni rozpocząć przygotowania nawet 1,5 roku przed planowanym ślubem. Co trzeba zrobić?
Przyszła Para Młoda musi udać się z wnioskiem do biskupa i podać ważny powód, dla którego chce zorganizować ślub kościelny w miejscu innym niż kościół. Na rozpatrzenie takiej prośby można czekać nawet 12 miesięcy, przy czym nie ma żadnej gwarancji, że odpowiedź będzie pozytywna.

Ślub humanistyczny w plenerze

Ślub humanistyczny to ceremonia ślubna, która nie jest związana z żadną religią ani wierzeniem. Ceremonia ta skupia się na wartościach humanistycznych, takich jak miłość, szacunek, równość, odpowiedzialność i wolność.

W czasie ślubu humanistycznego składa się przysięgę i wymienia obrączki, ale w przeciwieństwie do tradycyjnych ceremonii religijnych Para Młoda ma dużą swobodę w kształtowaniu formy ceremonii i jej treści. Może wybrać wiersze, cytaty, muzykę lub inne elementy, które najlepiej odzwierciedlają ich osobowości i relację. Ślubu humanistycznego często udziela Parze Młodej bliska osoba lub specjalnie wynajęty celebrans.

Śluby humanistyczne są często organizowane na świeżym powietrzu, na przykład w ogrodach, parkach, nad jeziorem lub na plaży. Taki wybór lokalizacji daje parze młodej możliwość zintegrowania natury i krajobrazu z ceremonią, co może uczynić całe wydarzenie bardziej wyjątkowym i osobistym.

W Polsce istnieje Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Ślubów Cywilnych i Humanistycznych, które zajmuje się organizacją ślubów cywilnych oraz ślubów humanistycznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ceremonii ślubnej w stylu humanistycznym, możesz skontaktować się z tym stowarzyszeniem lub z firmą organizującą takie uroczystości.

Projekt ogrodu nowej Opolanki. Już niedługo będziecie mogli zorganizować ślub w plenerze w naszym pięknym ogrodzie.

Koszt ślubu w plenerze 

W przypadku ślubu cywilnego w plenerze konieczne jest spełnienie kilku formalności oraz uiszczenie kilku opłat:

  • konieczne jest udanie się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca, które wybraliście na miejsce ślubu (a nie według adres zamieszkania czy zameldowania),
  • wniesienie opłaty w wysokości 84 zł,
  • w urzędzie ustalona zostaje data ślubu i złożony wniosek o ślub w plenerze,
  • po otrzymaniu zgody na organizację ślubu w plenerze konieczne jest uiszczenie dodatkowej opłaty w wysokości 1000 zł.

W przypadku kosztów ślubu kościelnego w plenerze są one podobne do kosztów typowego ślubu konkordatowego. Za samą kościelną uroczystość płaci się księdzu zazwyczaj „co łaska”. Do kosztów należy również doliczyć opłatę za oprawę muzyczną, którą płacimy organiście.

Cena ślubu humanistycznego zbliżona jest do ceny ślubu cywilnego w plenerze. Z tą różnicą, że opłata za udzielenie ślubu uiszczana jest celebransowi, a nie urzędnikowi.  Zazwyczaj koszt ten waha się od 600 do 1000 złotych. 

Warto pamiętać, że koszty mogą się zmieniać w zależności od indywidualnych preferencji Pary Młodej i ich budżetu.
W ramach kosztów dodatkowych należy wziąć pod uwagę między innymi:

  • Opłatę za wynajem terenu na ceremonię
  • Dekoracje, kwiaty i inne elementy dekoracyjne
  • Oprawę muzyczną
  • Jeśli jest to konieczne – koszt wynajmu krzeseł, stołów i innych elementów wyposażenia
  • Transport dla pary młodej i gości.

Koszty związane z organizacją ślubu cywilnego w plenerze również mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, liczba gości, wybór dekoracji i usługodawców. Koszt taki zależy także od miejsca zamieszkania i regionu, w którym ma odbyć się uroczystość. Ogólnie rzecz biorąc, ślub w plenerze w Polsce może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych.