Rozkład sali i układ stołów weselnych

Sale weselne często same w sobie określają nie tylko styl przyjęcia, ale także jego wielkość. Dlatego warto zastanowić się czy sala, która Wam się podoba, jest wystarczająco duża, aby pomieścić wszystkich Waszych gości. 

Rozkład sali, rodzaj i ustawienie stołów to temat, o który najlepiej dopytać podczas rezerwacji lub ustaleń dotyczących planowanego przyjęcia. Menedżer sali weselnej podpowie Wam rozwiązania, jakie sprawdzały się do tej pory lub przedstawi inne możliwości tak, aby wszyscy zaproszeni czuli się komfortowo. 

Najpopularniejsze układy stołów

Nie istnieje jeden uniwersalny układ stołów, który byłby odpowiedni dla każdej Pary Młodej. Istnieje jednak kilka popularnych rozwiązań, które warto znać, ponieważ sprawdzają się nie tylko na przyjęciach weselnych. 

Układ wzdłużny 

Równolegle rozmieszczone podłużne stoły dla gości, pomiędzy którymi ustawiony jest stół prezydialny nazywamy układem wzdłużnym, układem na kształt litery “U” lub “w podkowę”. Taki rozkład stołów jest bardzo popularny i najczęściej spotykany jest, gdy na sali bawi się nie więcej niż 100 gości. Rozwiązanie sprawdza się także, gdy sala nie jest zbyt duża i trzeba wygospodarować również miejsce do tańca, wtedy parkiet wydzielany jest pośrodku sali.
Pary Młode często decydują się na taki układ stołów, ponieważ podkowa to symbol szczęścia 🙂

Układ na kształt litery “E”

Kolejnym sprawdzonym i tradycyjnym sposobem ustawienia prostokątnych stołów jest kształt litery “E”. Dzięki takiemu układowi jesteśmy w stanie zmieścić więcej gości. Stoły dla gości mogą być połączone ze stołem prezydialnym. Jeśli jednak planujecie specjalną dekorację przed stołem Pary Młodej, warto zostawić miejsce między stołami.
W zależności od ilości zaproszonych oraz pojemności sali, można zmodyfikować układ stołów na kształt litery “E”, dokładają kolejne blaty. Należy jednak pamiętać, aby pomiędzy stołami pozostawić wystarczająco dużo miejsca, aby móc swobodnie przejść. 

Układ w “elkę”

Czyli rozmieszczenie stołów w kształcie litery „L” to rozwiązanie stosowane w przypadku mniejszych lub wąskich przestrzeni. Przy takim układzie stołów nowożeńcy zazwyczaj zasiadają na szczycie (ważne jest tylko, żeby blat stołu był na tyle szeroki, aby zmieściły się dwie osoby), natomiast świadkowie siadają po prawej i lewej stronie młodej pary, a tuż obok nich pozostali goście.

Układ na kształt litery “T”

Rozstawiając stoły na kształt litery “T” Para Młoda jest dobrze widoczna dla wszystkich gości na sali. Przy takim układzie – powiększając stół prezydialny – łatwo znaleźć także honorowe miejsca dla świadków, rodziców, czy innych ważnych dla nowożeńców osób. Taki układ jest dobrym rozwiązaniem przy kameralnych przyjęciach weselnych tylko dla najbliższych gości i rodziny.

Układ bankietowy

Okrągłe stoły prezentują się bardzo elegancko i coraz częściej spotykane są na salach weselnych. Miejsce, które zajmą nowożeńcy powinno znajdować się pośrodku lub na szczycie sali. Układ bankietowy z okrągłymi stołami sprawdzi się w szczególności na dużych salach weselnych takich jak np. Sala Kopułowa w Opolance.

Ustawień okrągłych stołów jest kilka m.in. po skosie, po obrysie sali, 3-2-3 (w pierwszym rzędzie – 3 stoły, w drugim – 2, w trzecim – 3 itd.), dostosowując rozmieszczenie stołów do wymiarów sali. Rodzaje stołów można też pomieszać – goście przy okrągłych, natomiast nowożeńcy wraz ze świadkami lub rodzicami przy prostokątnych stołach. 

Co jeszcze warto mieć na uwadze? 

  • przy rozmieszczaniu stołów należy przede wszystkim pamiętać o swobodzie i komforcie – goście, ale także obsługa, będą przemieszczać się między stolikami
  • w miarę możliwości zaproszeni goście powinni siedzieć tak, aby móc zobaczyć nowożeńców
  • nie można zapomnieć o miejscach lub stole dla usługodawców – DJ-a, fotografa, kamerzysty itp.
  • zmiany w ustawieniach stołów należy konsultować z menadżerem sali
  • przy okrągłych stołach nie trzeba przypisywać konkretnych miejsc a jedynie stoły
  • koniecznie trzeba pamiętać o miejscu na DJ-kę lub sprzęt muzyczny, a także dodatkowe słodkie lub wiejskie stoły, barek itp.
  • można wydzielić osoby stolik dla dzieci – najlepiej blisko parkietu lub niedaleko rodziców 🙂
  • warto przygotować winietki, numerację i planu stołów weselnych – te elementy pomogą w obsłudze zaproszonych gości.