Oczepiny – pomysły i inspiracje  

Oczepiny to kulminacyjny punkt polskiego wesela, który odbywa się w okolicach północy. Jest to tradycja, która swój początek miała bardzo dawno temu, a sam zwyczaj wywodzi się od ludów starosłowiańskich. Jest to symbol, który wskazuje na to, że Panna Młoda przechodzi ze stanu panny w stan zamężnej. Oczepiny to nazwa, która wzięła się od słowa “czepiec”, co dawniej oznaczało nakrycie głowy zamężnych kobiet.  

Obecnie tradycja o nakładaniu tradycyjnego czepca poszła w zapomniane, a oczepiny nabrały zupełnie innej, współczesnej formy. Przez wiele lat była to po prostu zabawa, w której panny i kawalerowie łapali welon i muszki, natomiast z biegiem czasu powstało naprawdę sporo ciekawych alternatyw, którymi chcielibyśmy się z Wami podzielić. Oto 8 najciekawszych: 

  1. Test zgodności – zabawa polega na tym, że młodzi siadają tyłem do siebie i otrzymują dwie tabliczki: jedna z napisem JA, druga z napisem ON. Następnie prowadzący zaczyna zadawać im pytania w stylu: 

Kto pierwszy powiedział “Kocham”? 

Kto w nocy będzie wstawał do dziecka? 

Kto będzie zarządzał budżetem domowym? Itp…. 

  1.  Gorące krzesła – krzesełka ustawiane są w koło, a ilość o jedno mniejsze, niż biorących udział w zabawie. Kiedy zaczyna grać muzyka, uczestnicy zaczynają chodzić wokół krzeseł, a gdy przestaje grać, trzeba wykazać się dobrym refleksem i szybko zająć miejsce. Osoba, która nie zdąży tego zrobić, odpada. Sytuacja się powtarza do momentu wyłonienia zwycięzcy.  
  1. Jaka to melodia – rozrywka chyba wszystkim znana. Na oczepinach przybiera ona formę grupową, w której Pani Młoda zbiera swoją drużynę, a Pan Młody swoją, wygrana należy do osób, które odgadną więcej utworów.  
  1. Tykająca bomba – w zabawie biorą udział 4 kobiet i 4 mężczyzn. Ustawieni są oni w kręgu na przemian, tworząc przy tym dwie drużyny. Tykającą bombą jest pudełko. Prowadzący zaczyna zadawać pytania, a osoba je trzymająca ma odpowiadać TAK lub NIE. Kiedy poprawnie odpowie na pytanie, przekazuje pudełko następnej osobie. Zabawa trwa około 4 minut, ale nikt nie wie, ile czasu zostało do wybuchu bomby. Przegrywa drużyna, u której pudełko wybuchnie.   
  1. Taniec z gwiazdami – zabawa polega na tym, że pary biorące w niej udział, losują styl tańca. Wygrana należy do osób, których najlepiej ocenili zarówno młodzi jak i goście.  
  1. Woźnica – zabawa nawiązuje do motywu karocy. Na czele są konie, za nimi woźnica. Przez prowadzącego odczytywana jest krótka historia. Jeśli padnie w niej słowo “woźnica” wstają woźnicy, przy słowie “konie” sytuacja jest analogiczna. Z czasem wszystko zaczyna przyspieszać, ludzie zaczynają się mylić, a to powoduje zamieszanie i wybuch śmiechu. 
  1. Wstążki – alternatywa rzucania welonem. Do bukietu Panny Młodej przywiązane są wstążki. Panny chwytają jedną ze wstążek, tworząc przy tym krąg. Kiedy muzyka zaczyna grać, uczestniczki zaczynają chodzić w kółko. Panna Młoda, która stoi na środku z zawiązanymi oczami odcina wstążki, a właścicielka ostatniej wygrywa.  
  1. Muchy w skrzyni – alternatywa dla rzucania muchą. Pan młody swoją muchę zamyka w skrzyni na klucz. Uczestnicy zaczynają chodzić wokół niego. Pan Młody wybiera jednego z biorących udział w zabawie, aby wylosował klucz. Jest ich oczywiście kilka, a ten właściwy tylko jeden. Koniec zabawy jest wtedy, gdy któryś z Panów otworzy skrzynkę.  

Tak prezentują się nowoczesne możliwości oczepin, a propozycję przez nas podane mają jeden wspólny mianownik. Wszystkie odbywają się ze smakiem, nie budzą poczucia wstydu i zachęcają do udziału, gdyż odbywają się w dobrym guście. Nasze propozycje to gwarancja świetnej, oczepinowej zabawy, która wcale nie musi być nudna i powtarzalna, skorzystajcie z tego! 😊