Muzyka na weselu – DJ czy zespół?

Nie sposób się nie zgodzić, że muzyka to jeden z najważniejszych elementów wesela, bo dobrze przygotowana jest kluczem sukcesu udanej zabawy. Ale jak wybrać, żeby spodobała się zarówno Wam jak i gościom weselnym?  

Disco polo, muzyka z lat 70- tych, czy nowe hity znane z radia czy youtuba? W tej decyzji Wam nie pomożemy, natomiast możemy pomóc rozstrzygnąć dylemat, kto tę muzykę na weselu powinien grać. Dwie najpopularniejsze opcje to oczywiście wynajęcie DJ-a lub zespołu weselnego. Rozważmy zatem wszystkie “za” i “przeciw” wymienionych możliwości.  

DJ na weselu  

Dj-e są coraz bardziej doceniani przez gości weselnych, można powiedzieć, że grają oni w sposób “dla każdego coś muzycznego”, bo ich repertuar jest dużo bogatszy od repertuaru kapeli weselnej. DJ-e są bardziej elastyczni, jeśli chodzi o styl piosenek i co bardzo fajne, możemy pozwolić sobie na zamówienie na życzenie ulubionego przez nas utworu. Warto też wspomnieć o kwestiach finansowych. DJ to zdecydowanie tańsza alternatywa. A dlaczego? Gra sam, więc nie musi dzielić zarobku na kilka osób, nie śpiewa, nie gra też na instrumentach, więc jego wysiłek i koszty organizacji są dużo mniejsze. Koszty wahają się więc w okolicach od 50 do 150 zł za godzinę. Oczywiście wszystko zależy od regionu, a także prestiżu i popularności DJ-a. 

Zespół na weselu  

Mimo, że DJ to dużo mniejszy koszt, to nowożeńcy i tak decydują się na muzykę na żywo, a taką możliwość daje tylko kapela weselna. Dużo osób uważa, że dzięki niej można poczuć prawdziwy, weselny klimat. Zespół na pewno też bardziej przypada do gustu starszej części wesela. Przywiązani do tradycji, zdecydowanie bardziej cieszą się na widok instrumentów i muzyki wykonywanej na żywo. Co do ceny, tak jak już wspomnieliśmy, są one dużo wyższe niż za DJ-a, bo zespół składa się zazwyczaj z minimum 3 osób i każda z nich musi pobrać wynagrodzenie. Ceny więc wahają się między 5000 a nawet 15 tys. zł przy zespołach z górnej półki. Warto pamiętać też o tym, że dobre zespoły weselne terminy mają zarezerwowane czasem nawet z dwuletnim wyprzedzeniem.  

Informacje praktyczne 

  • nie sugerujcie się przy wyborze rekomendacjami znajomych, bo to co podoba się im, niekoniecznie musi podobać się Wam. Postawcie na swój gust,
  • dokładnie zapoznajcie się z portfolio weselne jakie posiada zespół lub DJ, 
  • kiedy chcecie zdecydować się na zespół, możecie zawrzeć umowę, z której wynika, że nie ma on prawa grać z playbacku, 
  • dokładnie przegadajcie temat repertuaru, jaki będzie grał w trakcie pierwszego tańca, wprowadzenia tortu czy podziękowań dla rodziców, 
  • jasno określcie czy i jakie zabawy chcecie, aby pojawiły się na waszym weselu, 
  • zapytajcie o przerwy zespołu czy DJ-a. Ustalcie jak długich przerw potrzebują, bo zdarza się tak, że przerw jest więcej niż samego grania, a zapewne oczekujecie od nich odwrotnego działania, 
  • jasno określcie swoje stanowisko na temat picia alkoholu przez grających na weselu. Jeśli sobie tego nie życzycie, na starcie ich o tym poinformujcie.

Muzyka to bardzo ważny element każdego wesela. Radzimy, abyście nie śpiesząc się, dokładnie przeanalizowali dostępne możliwości i dokonali wyboru, który spełni Wasze weselne oczekiwania.